Getabako - Cipsszekrny
Az iskolkba belpve, a folyosn mindig vannak ilyen zrhat szekrnyek a dikok rszre, melyben a cipjket, illetve a vltcipt tartjk, amg a msikat hasznljk. A laksokban lev cipsszekrnyt is getabakonak hvjk.
Iskolarendszer
A japn llami iskolarendszer a kvetkezk szerint pl fel: ktelez hatves alapfok iskola (shougakkou), ktelez hromves als kzpfok iskola (chuugaku), vlaszthat hromves fels kzpfok iskola (koukou), ngyves egyetem (daigaku) vagy ktves fiskola. 1999-ben j, egysges kzpiskolai rendszert vezettek be (hatves oktatssal), amely hromfajta intzmnyt foglal magba: az egysges kzpiskolkat, az egyttesen alaptott als s fels kzpfok iskolkat, valamint regionlis alapon egyttmkd als s fels kzpfok iskolkat.
Kyoushitsu - Tanterem
A japn iskolkban a dikok mindig egyetlen teremben vannak, soha nem kell sznetekben termet cserlni, csak specilis tantrgyaknl. Ezrt a dikok a szemlyes trgyaikat s knyveiket, fzeteiket otthagyhatjk az iskolban. A pad egyszemlyes, felnyithat, s bele lehet rakodni. A tantermek szinte minden esetben ugyangy nznek ki: ell van a tbla, kzpen az egyszemlyes padok, egyik oldalon ablaksor, msik oldalon pedig a tolajt a folyos fel. A tbla eltt kiss meg van emelve a padl a tanri asztal alatt. A terem hts felben szekrnyek s akasztk vannak. Mivel a tanulk mindvgig ugyanabban a teremben tartzkodnak, a terem kinzett ez alapveten meghatrozza: a falakat a dikok munki dsztik, a szekrnyekben a sajt jtkok, trgyak tallhatk, a falijsgon ki vannak tzve az osztly clkitzsei, fontos esemnyei.
Kyuushoku - Iskolai ebd
Az alapfok iskolkban a gyerekek iskolai ebdet kapnak, s nem kell magukkal vinnik telt otthonrl. Az telt kzsen fogyasztjk el a tanteremben, az osztlyfnkkel egytt. A konyhrl az telt osztlyonknt sztosztjk, s az aktulis ebdfelelsk osztjk ki az osztlyon bell az adagokat. Az ebdfelelsk meghatrozott idkznknt vltjk egymst, a fik ugyangy sorrakerlnek, mint a lnyok. A felelsk tiszta fehr ruht, s sapkt kapnak, mert a higinia nagyon fontos az tkezsnl.
Obento - teldoboz
Az alapfok iskolkban az iskolai ebdet eszik a gyerekek, de felsbb szint iskolkban mr nincs iskolai ebd. Ehelyett a dikok vagy vsrolnak az iskolban telt, pkstemnyeket, vagy otthonrl visznek telt kis teldobozokban, melynek a neve Obentou. ltalban aranyos mintval dsztett kis manyag doboz, melyben mindig van rizs, s emell a lehet legvltozatosabb formj s szn, gyakran kis llatokat vagy figurkat brzol, otthon ksztett kis telkltemnyek vannak csomagolva. Ugyanis az tel kinzete ugyanolyan fontos, mint maga az tel. Egyms teldobozt meg lehet nzegetni, s dcsrni. Az egsz doboz ltalban aranyos, mints ruhba van csomagolva, s hozz jr termszetesen az evplcika, melybl szintn kaphatk aranyos mints, manyagbl kszlt verzik is... ^^" Ha egy lnynak tetszik egy fi az osztlybl, akkor kszthet neki is teldobozt.
Randoseru - Iskolatska
Hagyomnyos iskolatska, melyet a japn kisiskolsok hordanak. A tska brbl kszl, s meglehetsen drga, ezrt a gyerekek az ltalnos iskola 6 vn t ezt hordjk. A fiknak legtbbszr fekete, a lnyoknak piros szn tskjuk van, sokszor kis figurkkal, kulcstartkkal dszitik.
Seifuku, gakuran - Iskolai egyenruha
Seifuku-nek nevezik a lnyok iskolai egyenruhjt (sailor-fuku, vagyis matrzruha), gakuran-nak pedig a fikt. Minden llami iskolnak ktelez, iskolra jellemz egyenruhja van, melyet a dikok az iskolban viselnek. Az iskolai egyenruhrl lehet tudni, hogy a dikok melyik iskolba jrnak. Az iskolai egyenruhbl ltezik tli s nyri vltozat, a tli sttebb, vastagabb. A fik egyenruhja ing, kabt s nadrg, ltalban kk, vagy fekete sznekben, a lnyoknak rakott szoknya, s matrzblz jr, tlre, szre kabttal. Az iskolkban az egyenruha mell sportruhzat is jr, valamint frdruha is az szsrkhoz. Az egyenruhnak nagyon fontos szerepe van a csoport-tudat kialaktsban, s a trsadalmi klnbsgek thidalsban is. Termszetesen a fiatalok japnban is megprbljk kifejezsre juttani egynisgket, s kitrni az egyenruha fogsgbl, akr a hajviselettel, akr klnfle kiegsztkkel, mint a mints vagy b szr zokni, kirv cipk, stb. A tskra aranyos kis figurkat, kulcstartkat akasztanak. Sok iskola nem tri a kirv, pldul vilgosra festett hajat. Fontos tudni, hogy nem a dikok, vagy az idjrs dnti el, melyik nap veszik fel a nyri, s melyik nap a tli vltozatot az egyenruhbl. Oktberben s jniusban van a "koromo-gae", vagyis az egyenruha cserjnek napja. Ekkor mindenki vlt tlirl nyrira, illetve fordtva, az idjrstl fggetlenl.
Souji - A tanterem takartsa
A japn iskolkban az iskola takartsa nem a takartnni feladata, hanem a dikok. A takartsnak fontos nevel clzata is van. A gyerekek nem porszvt hasznlnak, hanem seprt, keft, felmosrongyot. Az osztlyban a dikok be vannak osztva csoportokra, s az egyik csoport vgzi a takartst az rk utn, mg a tbbi hazamehet, a csopotok persze cserlnek hetente. A dikok felemelik az asztalokat, felmossk a padlt, lemossk a tblt, kirtik a szemetest, letrlik az ablakokat, asztalokat s a szekrnyeket. Negyedvente van egy nagytakarts is.
Toukou - Sta az iskolba
A toukou az iskolba menst jelenti, vagyis azt a rvid, 10-20 perces stt, ami alatt a dikok eljutnak az iskolba. A legtbb dik ugyanis kzel lakik az iskolhoz, s az utck kzlekedse szinte mindenhol annyira biztonsgos, hogy az ltalnos iskolsok is egyedl tudnak menni iskolba. Az egymshoz kzel lak gyerekek sokszor megvrjk egymst, s egytt stlnak.
Uwabaki - Vltcip
A japn iskolkba, csakgy, mint a laksokba, nem lehet utcai cipvel belpni, ezrt a dikok az iskolba belpve a folyosn lecserlik a cipiket a vltcipre, melynek neve uwabaki. Ezt a cipt az iskola vsrolja a tanulknak. Az uwabaki vkony, gumitalp vszoncip, fehr szn, esetleg cskokkal, vagy sznes gumirsszel, ami az klnbz osztlyokra jellemz szn. A gyerekek ltalban rrjk a nevket filctollal a cipjkre, st, rajzolnak is r mindenflt. A tanrok sem mehetnek be az utcai cipjkkel, de k olyan vltcipt viselnek, amilyet szeretnnek. |