Buddhizmus
A buddhizmus nem igazi valls, hanem filozfia, letszemllet, s letmd, amely az indiai szrmazs Gautama Siddhartha tantsain alapszik, aki az ie. 6. szzadban lt. A Buddha sz szerinti jelentse: "Az, aki felbredt". A szemllet lnyege nagyon leegyszerstve, hogy minden szenveds a vgyakozsbl ered, s a vgyakozst kell legyzni ahhoz, hogy valaki elrhesse a vgs megnyugvst, a Nirvanat. Ennek fontos kellke a meditci. Japnba A buddhizmus Korea kzvettsvel rkezett, majd keveredett a Sint valls elemeivel. Japnban a Zen buddhizmus a legelterjedtebb, melynek clja a megvilgosods (Satori). A buddhizmus kvetinek szma jelenleg krlbell 350 millira tehet.
Konfucianizmus
Az 5. szzadban A Knbl Koren t Japnba rkezett konfucianizmus inkbb letfelfogs, mint valls, mely mlyen beivdott a a japn trsadalomba. Konfucius olyan rangsort lltott fel, mely alapveten meghatrozza a trsadalom tagjainak egymshoz fzd viszonyt: A fi alrendeltsgt az aphoz, a npt az uralkodhoz, a nt a frfihez. ez a szigor rend a modern Japnban is a mai napig megmutatkozik.
Sint
A sint, az istenek tja, Japn eredeti vallsa volt. si animista valls, mely minden termszeti dologban, pl. fkban, sziklkban, vzben istenek (Kami) jelenltt felttelezi. A vallsbl gazdag mitolgia kelekezett, szmos rtus, szertarts, szent hely fzdik hozz Japn-szerte.
Torii
A torii-k ltalban vrs-feketre festett, fbl kszlt jellegzetes formj kapuk, melyek a sint szentlyek bejratt jelzik. A sint szentlyek a valls istenei, a kamik tiszteletre kszlnek, s jvkor, a 3-5-7 vesek nnepn, vagy egyb nnepeken sok ember keresi fel ezeket, hogy jszerencsrt imdkozzon.
|